Patent żeglarski — dowiedz się jak go zdobyć

Patent żeglarski to dla wielu osób możliwość samodzielnego pływania większymi jednostkami oraz spędzania czasu w bardziej dowolny i elastyczny sposób. Aby otrzymać podstawowy patent żeglarski tj. żeglarza jachtowego trzeba wbrew pozorom spełnić jedynie kilka małych wymagań i nie trzeba mieć ogromnego doświadczenia. Jak zatem zdobyć patent żeglarza jachtowego? Szczegóły prezentujemy poniżej.

Patent żeglarski — dowiedz się jak go zdobyć

 

Patent żeglarza jachtowego

Aby zdobyć pierwszy stopień żeglarski tj. patent żeglarza jachtowego, należy mieć ukończone 14 lat. Należy również zdać egzamin teoretyczny i praktyczny. Na rynku istnieje wiele różnego rodzaju kursów, które są zakończone takim egzaminem. Jeśli posiadamy pewną wiedzę, możemy bezpośrednio przystąpić do egzaminu, zapisując się na niego np. w polskim Związku Żeglarskim lub Polskim Związku Motorowodnym. Często za dopłatą możemy odebrać też certyfikat ISSA, który jest przydatny podczas żeglowania po wodach zagranicznych. Zapisując się samodzielnie na egzamin, opłatę należy również wnieść samodzielnie. Korzystając z usług firm organizujących kursy, opłata egzaminu jest wliczona w cenę kursu. Czas trwania kursu jest zależny od oferty firmy i wynosić może on np. 14 dni lub nawet 7 gdzie kurs odbywany jest ekspresowo. Aby zdobyć patent pierwszego stopnia od 2013 roku, nie musimy również umieć pływać czy zdawać taki egzamin.

 

Patent żeglarza jachtowego i wyższe stopnie

Jeśli zdobyliśmy już patent żeglarza jachtowego, czyli najniższy stopień, który mogliśmy zdobyć bez doświadczenia, możemy starać się o kolejne wyższe stopnie. Drugim stopniem jest stopień - jachtowy sternik morski, który jest też równoznaczny z patentem motorowego sternika morskiego. Mając taki patent, możemy pływać jednostkami żaglowymi do 18 metrów po wodach morskich i prowadzić na morzu łodzie motorowe również do 18 metrów. Aby zdobyć ten patent, wymagane jest ukończenie 18 lat i odbycie przynajmniej 2 rejsów morskich o łącznej długości 200 godzin. Ostatnim trzecim najwyższym stopniem jest stopień kapitański. Stopień kapitana jachtowego & kapitana motorowego umożliwia dowolne pływanie dowolnymi jednostkami. Aby uzyskać taki stopień, trzeba odbyć min. 1200 godzin rejsów morskich.