Wydarzenia kulturalne w Krakowie dla całych rodzin

Czasy pandemiczne zmusiły całe społeczeństwa do zmiany trybu życia, do którego były przyzwyczajone, zamknięto ośrodki kulturalne, wydarzenia mogły być jedynie organizowane w Internecie. Tymczasem artystom brakowało kontaktu z publicznością, tak samo ludziom swobody w poruszaniu się i uczęszczaniu na koncerty, spektakle, czy inne formy rozrywek. Na szczęście dobowy spadek zakażeń stał się przyczyną stopniowego powrotu do normalności. Z pewnością wszyscy odetchnęli z ulgą, dla wielu jest to okazja do wyjazdów wakacyjnych z całymi rodzinami – na przykład do Krakowa. To wyjątkowe miasto, w którym nie można się nudzić – ilość atrakcji wystarczy na wiele dni pobytu.

Wydarzenia kulturalne w Krakowie dla całych rodzin

Najbardziej rozpoznawalne symbole Krakowa

Kraków ma w sobie niezwykłą magię, którą dostrzega się na każdym kroku, skarby dziedzictwa niematerialnego doceniono w sposób szczególny w momencie wybuchu pandemii. Zamek Królewski, Sukiennice, Rynek Główny to tylko niewielka część symboliki. Z dawną stolicą Polski kojarzy się również postać Lajkonika, którego podobizna jest dziełem Stanisława Wyspiańskiego. Od wielu lat tradycją jest barwny, pełen radości widowiskowy pochód z Lajkonikiem na czele i orszakiem wokół niego, w wydarzeniu bierze również udział kapela mlaskotów. Barwny pochód odbywa się w Boże Ciało, niepowodzeniami skończyły się wszystkie próby zmiany terminu tego wydarzenia. Zmianom ulegają jedynie wygląd strojów i trasy wydarzenia w poszczególnych latach. Najpiękniejsze w legendach jest to, że zazwyczaj istnieje kilka ich wersji, wzbudza się tym samym ciekawość odbiorców. Symbolem Krakowa jest również Hejnał Mariacki, który rozbrzmiewa co godzinę, skierowany na cztery strony świata. W każde południe mogą go usłyszeć słuchacze radia. Będąc przy tematyce charakterystycznych dla Krakowa dźwięków, nie można pominąć dzwonu Zygmunta, który rozlega się podczas najważniejszych świąt kościelnych i państwowych.

Wydarzenia kulturalne w Pałacu Potockich

W czerwcu bieżącego roku swoje drzwi ponownie otwiera Pałac Potockich, w środku będą odbywały się różne wydarzenia kulturalne, których po prostu nie można pominąć. Realizacja wszystkich założeń jest wynikiem współpracy Krajowego Biura Festiwalowego z Galerią Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki. Całą listę planowanych wydarzeń można poznać poprzez stronę http://karnet.krakowculture.pl/. Są to między innymi pokazy filmów fabularnych, warsztaty, na które mogą udać się rodziny z dziećmi, prezentowanie nowości wydawniczych i dyskusje na różne ważne  tematy. W Pałacu Potockich promuje się korzyści wynikające z przeprowadzania rozmów o literaturze, o tym jak odmiennie można ją interpretować. Zaplanowano również cykl spotkań autorskich nazwanych Premierami KMLU, w czerwcu zaproszono Lilianę Hermetz oraz Romę Ligocką. Ponadto istnieje możliwość zapoznania się z nieco mniej znanymi utworami, które wyróżniają się na tle innych dzieł. Warto zabrać ze sobą dzieci, ponieważ w każdą niedzielę mogą wziąć udział w „Literackich Chwilach”, podczas których nie zabraknie spotkań z autorami literatury dla najmłodszych.