Najpopularniejsze Polskie zabytki

Na podstawie danych pochodzących z serwisu TripAdvisor zebrano opinię turystów pochodzących z całego świata, wedle których dokonali wyboru najpopularniejszych atrakcji turystycznych w naszym kraju. Warto zatem zobaczyć, które polskie miasta i zabytki cieszą się największym zainteresowaniem wśród osób, przyjeżdzających do Polski i które warto wybrać na wakacyjne destynacje. W grupie tej znalazły się głównie krakowskie zabytki, Kopalnia w Wieliczce, Stare Miasto we Wrocławiu, Archikatedra gdańska oraz Stare Miasto w Warszawie.

Największe krakowskie zabytki

Jak już wspomniano to właśnie krakowskie zabytki w większości opanowały listę najpopularniejszych obiektów w Polsce, wybranych przez cudzoziemców. Największą atrakcją turystyczną według wspomnianego serwisu jest Stare Miasto w Krakowie. To najstarszy obszar Krakowa wokół, którego roztaczają się malownicze Planty. W jego centrum znajduje się Rynek Główny. W 1978 roku krakowskie Stare miasto zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Na drugim miejscu w rankingu znajduje się Fabryka Oskara Schindlera, która mieści się na ulicy Lipowej w Krakowie. Powstała w 1937 roku w celu produkcji wyrobów emaliowanych i blaszanych. Zatrudnienie w niej otrzymali zagrożeni eksterminacją Żydzi, którzy w czasach wojny zostali wpisani na listę Schindlera i dzięki niej zostali uratowani od zagłady.

Na trzecim miejscu znajduje się Kopalnia soli kamiennej w Wieliczce pod Krakowem. W 1976 roku została wpisania do krajowego rejestru zabytków. W 1978 roku Kopalnię wpisano na pierwszą Listę Światowego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego UNESCO w Polsce. Do krakowskich największych zabytków zaliczono również Kościół Mariacki, a dokładniej Kościół archiprezbiterialny pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Znany jest głównie ze znajdującego się w nim Ołtarza Głównego Wita Stwosza oraz z cogodzinnego hejnału mariackiego, wydobywającego się wprost z Wieży Mariackiej. W Krakowie kolejnym ważnym zabytkiem jest Katedra na Wawelu, zwana Bazyliką archikatedralną św. Stanisława i św. Wacława 7. To kościół katedralny umiejscowiony na Wawelu, stanowiący własność archidiecezji krakowskiej. To także miejsce koronacji królów Polski i ich pochówku. Na 6 miejscu rankingu uplasował się Zamek Królewski na Wawelu. Miejsce to ma ogromne znaczenie historyczne i kulturalne dla całego kraju. Posiada aż 71 sal wystawowych. Zaraz za Zamkiem na Wawelu na liście znalazły się Sukiennice, które kiedyś pełniły funkcję handlową, gdzie znajdowało się mnóstwo kramów najczęściej z suknem, od czego wywodzi się właśnie nazwa budynku. Obecnie w ich wnętrzu znajdują się głównie sklepiki z pamiątkami miasta.

Najpopularniejsze Polskie zabytki

Inne popularne polskie zabytki

8 miejsce na liście TripAdvisor należy do Starego Miasta we Wrocławiu, którego sercem jest rynek z bogato zdobionym ratuszem. Następne miejsce przypisano Archikatedrze Gdańskiej tzw. Oliwskiej, czyli mowa tutaj o Kościele pw. Trójcy Świętej, NMP i św. Bernarda w Gdańsku, znajdującej się w dzielnicy Oliwa. Na ostatnim miejscu znalazło się Stare Miasto w Warszawie, będące najstarszym ośrodkiem miejskim stolicy. Doszczętnie zniszczone w czasach II wojny światowej. Jak widać wakacje w Polsce potrafią być niezwykle interesujące, dzięki wyprawie w wyżej wymienione miejsca.