Jak wybrać dobre buty trekkingowe?

Jeśli lubisz lubisz długie, piesze wyprawy, powinieneś się do nich odpowiednio przygotować. Warto zadbać o wygodne ubrania i solidne buty trekkingowe. Wtedy nie będziesz odczuwać dyskomfortu podczas wielogodzinnego chodzenia. Sprawdź, jak wybrać dobre buty trekkingowe.

Buty z wysoką cholewką

Jeśli lubisz klasyczne rozwiązania, zwróć uwagę na buty z wysoką cholewką. Są stylowe i bardzo wygodne. Sprawdzą się doskonale w każdych warunkach. Pamiętaj o nich szczególnie wtedy, gdy planujesz wielodniową wędrówkę. Stabilizują staw skokowy i chronią przed kontuzjami. 

Możesz w nich chodzić o każdej porze roku. Nie musisz się martwić, że dostanie się do nich śnieg lub woda. Najczęściej mają sztywniejszą podeszwę. Dlatego możesz założyć na nich raki, czyli specjalne nakładki. Pozwalają bezpiecznie chodzić po śniegu i lodzie. 

Warto dodać, że takie buty mają  zazwyczaj podeszwę z bardziej agresywnym, antypoślizgowym bieżnikiem. Jeśli lubisz wymagające trasy, na pewno przypadną Ci do gustu. Sprawdzą się wyśmienicie w trudnym terenie. Zapewniają lepszą ochronę przed ostrymi kamieniami i odłamkami skalnymi. 

Proponowane buty trekkingowe Salewa doskonale dopasowują się do stóp. Dzięki temu nie będą Cię obcierać ani podrażniać. Mają odpowiednią grubość i elastyczność. Są więc bardzo wygodne. Nawet po całym dniu wymagającej wspinaczki nie będą Cię bolały nogi. Możesz też zapomnieć o pęcherzach.

Jak wybrać dobre buty trekkingowe? 

Niskie buty trekkingowe

Nazywane są również podejściowymi. Podeszwa pod palcami jest dodatkowo wyłożona fragmentami antypoślizgowej gumy. Zwiększają przyczepność i bezpieczeństwo w trakcie wspinaczki. Sprawdzą się wyśmienicie podczas chodzenia po skałkach i stromych szlakach.

Należy jednak podkreślić, że takie obuwie nie zapewni wsparcia stawu skokowego i kostki, jak buty z wysoką cholewką. Mają też bardziej elastyczną podeszwę. Dlatego w mniejszym stopniu stabilizują stopy. Z drugiej jednak strony gwarantują większą precyzję kroków. Stopy mogą w nich lepiej pracować.

Niskie buty trekkingowe zapewniają też lepszy dopływ powietrza. Dzięki temu możesz w nich wędrować szybciej i wygodniej podczas upałów. Zakładaj je na mniej wymagające szlaki od wiosny do jesieni.

Jak wybrać dobre buty trekkingowe? 

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Zwróć uwagę na podeszwę. Gwarantuje przyczepność i bezpieczeństwo w każdych warunkach. Pochłania wstrząsy. W ten sposób chroni stawy przed nadmiernym obciążeniem. Powinna być sztywna i odporna na przebicia. Wtedy nie musisz się martwić, że pęknie, gdy nadepniesz na ostry kamień lub gałęzie. 

Ważne są też parametry techniczne. Bez względu na to, czy kupujesz obuwie z wysoką, czy z niską cholewką, koniecznie sprawdź membranę. Chroni przed wilgocią. Może również odprowadzać pot na zewnątrz. Pozwala więc stopom swobodnie oddychać. Gwarantuje świeżość i wygodę także w czasie intensywnej wspinaczki. 

Istotną rolę odgrywa również gumowy otok. Wpływa na wodoodporność i trwałość butów. Zwróć też uwagę na specjalne wstawki wzmacniające. Znajdują się w przedniej i tylnej części obuwia. Wraz z otokiem chronią pięty, palce i staw skokowy przed urazami. 

Ważna jest też oddychalność, szczególnie w lecie. Dlatego sprawdź, czy dany model butów ma wstawki z siateczki lub przewiewnego materiału.