Zagraniczne wakacje w dobie pandemii

Wakacje zbliżają się wielkimi krokami, dlatego warto poznać nowe warunki podróżowania za granicę, w dobie trwającej pandemii. Niedawno przedstawiono wytyczne, z którymi powinni zapoznać się wszyscy planujący zagraniczne wojaże.

Zagraniczne wakacje w dobie pandemii

Kraje, do których można podróżować

Z wakacji Last Minute korzysta corocznie wiele osób, a najbardziej zauważalne stało się to w zeszłym roku. Obecnie o wyborze decydują najczęściej kwestie konieczności wykonywania testów na koronawirusa oraz odbywania kwarantanny. Podróżni chcieliby tego w miarę możliwości unikać. W dość szerokim katalogu takich miejsc znajdują się między innymi Meksyk, Malediwy, Turcja, czy Dominikana i Zanzibar. To dobra wiadomość dla tych, którzy lubią obierać za cel lokalizacje z wysokimi temperaturami powietrza. Rozporządzenie, które zabraniało lotów do wskazanych w nim krajów nie obowiązuje od stycznia bieżącego roku. Natomiast obowiązek przebywanie na 10-dniowej kwarantannie nadal jest utrzymany w mocy, dla osób wracających z innych krajów transportem zbiorowym.

Komunikaty dla osób podróżujących za granicę

Obecnie wiążącym jest Rozporządzenie Rady Ministrów ważne do 25 kwietnia 2021 roku. Zgodnie z nim każdy, kto wraca z innego kraju musi poddać się trwającej 10 dni kwarantannie. Oczywiście od rej reguły istnieją wyjątki. Pierwszym z nich jest negatywny wynik przeprowadzonego testu na obecność koronawirusa. Może być wykonany:

- tuż przed przylotem do Polski lub w Polsce, ale nie później niż 48 godzin po fakcie przekroczenia granicy. Dotyczy to podróżowania na terenie strefy Schengen,

- w Polsce, nie później niż po upływie 48 godzin od przekroczenia granicy, dotyczy powrotu z kraju spoza strefy Schengen.

Kwarantanny nie muszą odbywać ponadto osoby zaszczepione oraz ozdrowieńcy, którzy przeszli zakażenie nie więcej niż 6 miesięcy wcześniej. Uprzywilejowani są ponadto uczniowie wraz z opiekunami, studenci, kadra medyczna. Jeżeli chodzi o samo wykonanie testu na obecność koronawirusa można go wykonać na terenie wybranego lotniska lub poza nim. W drugim przypadku koszt wynosi nieco ponad 100 złotych.