Wycieczki rowerowe są znane od momentu, kiedy na rynku pojawiły się pierwsze rowery. W ostatnich latach ta forma aktywnego wypoczynku przybrała jednak niespotykane dotąd rozmiary. Co roku tysiące rowerzystów organizują kilkudniowe, a nawet wielomiesięczne wyprawy rowerowe, a ich dwa kółka przewożą cały dobytek niezbędny do prowadzenia rowerowego życia. Istotnym elementem wyposażenia na kilkudniowe wycieczki jest namiot.
Jakie cechy powinien mieć namiot na rower?
Podstawowym zastosowaniem każdego namiotu turystycznego jest możliwość położenia się wewnątrz i spania. Podczas rowerowej eskapady możliwość odpoczynku w komfortowych warunkach jest szczególnie istotna - po przebudzeniu turysta musi bowiem zapakować się i ruszać w dalszą podróż. Wiele osób oczekuje od namiotu na rower, że jednoślad zmieści się wewnątrz, wraz z bagażami. Dzięki temu nie ma konieczności każdorazowego odpinania i zdejmowania wszelkich sakw i drogocennego wyposażenia (oświetlenie rowerowe, liczniki, itp).
Małe rozmiary, niska waga
Nie byłoby problemem stworzenie komfortowego i pojemnego namiotu, gdyby nie wyśrubowane oczekiwania rowerzystów co do jego wymiarów i wagi. Po złożeniu namiot powinien bowiem zajmować jak najmniej miejsca - kompaktowe wymiary pozwalają na przetransportowanie tego ważnego elementu ekwipunku. Namiot nie powinien być ciężki, ponieważ każdy dodatkowy kilogram wagi zmusza kolarza do jeszcze większego wysiłku.
Wytrzymałość i wodoodporność namiotu na rower
Zmęczony rowerzysta oczekuje także prostego składania i rozkładania namiotu - dzięki temu więcej czasu może poświęcić na jazdę i sam odpoczynek. Podróż rowerowa nie zawsze odbywa się w idealnych warunkach atmosferycznych - namiot na rower powinien więc być wodoodporny i dawać odpowiednią ochronę przemoczonemu rowerzyście. Po jego opuszczeniu i opróżnieniu całkowite wysuszenie także nie powinno być dużym problemem. Często rozkładany i składany, często na szybko, namiot, który dodatkowo jest transportowany bez dodatkowej ochrony musi być także wytrzymały. Tylko to zagwarantuje rowerzystom odpowiednią niezawodność, a większość z nich chciałoby w 100% polegać na swoim ekwipunku i czerpać radość z pokonywanych codziennie kilometrów.