Gdzie zrobić urodziny? pomysł na ciekawe miejsca

Polska jest ogromna i niezwykle różnorodna, chociaż wiele osób wciąż o tym zapomina. W rzeczywistości jest to 9 największy kraj w Europie. Pamiętaj, że Polska to nie tylko Tatry i Bałtyk. Zobacz, gdzie jeszcze warto pojechać.

Krzywy Las, Gryfino

To mieszanka science fiction i anormalności ekologicznej, grupa 400 drzew w Krzywym Lesie w Gryfinie jest tajemniczo i identycznie zgięta. Unoszące się zaledwie kilka centymetrów nad ziemią drzewa gwałtownie skręcają do góry. Mają charakterystyczny kształt litery J.

Istnieje wiele hipotez. Najbardziej uzasadnionym wyjaśnieniem wśród osób szukających odpowiedzi jest to, że straszliwa burza śnieżna zakopała młode drzewka. Inni nadal uważają, że siła grawitacja zmieniła pnie drzew. Najbardziej intrygująca teza jest taka, że leśnicy eksperymentowali przy sadzeniu drzewek w latach 1925-1928. 

Gdzie zrobić urodziny? pomysł na ciekawe miejsca

Bieszczady

Bieszczady cieszą się nieco mniejszą popularnością niż Tatry, ale są naprawdę urokliwe. Widoki zapierają dech w piersiach. Nadal są nieco dzikie. Jeśli po raz wybierasz się tutaj, przyda Ci się przewodnik po Bieszczadach. Możesz tu odzyskać wewnętrzny spokój. Tylko Ty i natura. Rewelacyjne widoki i samotne ścieżki sprawią, że będziesz chciał tu wrócić sam lub z drugą połówką. Jeśli chcesz spędzić urodziny tylko we dwoje, koniecznie pomyśl o Bieszczadach. 

Najprawdopodobniej dotrzesz do jednej z dwóch głównych wiosek w okolicy, które leżą po przeciwnych stronach pasma. Obie oferują dobrą bazę gastronomiczną i noclegową. Możesz się tutaj wspaniale zrelaksować i spróbować regionalnych potraw. Ustrzyki Górne są nazywane małą stolicą Bieszczad. Stanowią świetny punkt wyjścia do najpopularniejszych szlaków. To ostatni etap Głównego Szlaku Beskidzkiego: Połonina Wetlińska-Brzegi Górne-Połonina Caryńska-Ustrzyki Górne-Szeroki Wierch-Halicz-Rozsypaniec-Wołosate, a także odcinek trasy granicznej do Rawki.

Drugą malowniczą wioską jest Cisne. Główny szlak przecina się tutaj z Komańczy, przez Chryszczatę i przełęcz Żebrak. Szlak biegnie przez całe Bieszczady, kończąc na Wołosate. 

Kopalnia Soli w Wieliczce

Jest uosobieniem postępu technologicznego człowieka. Uważa się, że Kopalnia Soli w Wieliczce zaczęła działać, gdy w czasach starożytnych odkryto złoża soli kamiennej. W średniowieczu sól odgrywała niezwykle ważną rolę w ówczesnym przemyśle spożywczym i konserwującym. Inspirowała do rozwoju technologii i dalszego wydobywania.

Górnicy powoli zamienili kopalnię z ciemnej jaskini w majestatyczne, królewskie miejsce. W XIX wieku gigantyczne żyrandole z kryształków soli oświetliły podziemny kompleks. Figury solne zapierają dech w piersiach. Na początku XX wieku powstała kaplica Św. Kingi, czyli komora wypełniona dużymi płaskorzeźbami biblijnymi. Możesz przejść się po zachwycających, klimatycznych labiryntach kopalni. Po drodze zobaczysz przepiękne kaplice i rzeźby. Na koniec możesz zjeść pyszny obiad w restauracji.

Gdzie zrobić urodziny? pomysł na ciekawe miejsca

Rynek Podziemny w Krakowie

Pod Krakowskim Rynkiem Starego Miasta znajduje się stanowisko archeologiczne liczące 4000 metrów powierzchni. Znane jest również jako Podziemia Rynku. Podczas wykopalisk odkryto resztki straganów handlowych i różne przedmioty codziennego użytku (m.in. monety, ubrania i biżuteria). Zachowały się też fragmenty średniowiecznych arterii komunikacyjnych, akwedukty i cmentarz przedstawiający osobliwe praktyki pogrzebowe z XI wieku. Podziemny Rynek został otwarty w 2010 roku. Prezentuje wyjątkową historię Krakowa.