Muzeum w Krakowie - które wybrać?

Zwiedzanie muzeów dedykuje się ludziom w każdym wieku, gromadzone w nich eksponaty mają wartość historyczną i sentymentalną. Oczywiście każdy w dzisiejszych czasach ma możliwość oglądania zdjęć dzieł sztuki zamieszczanych w książkach i na stronach internetowych. Jednak w najmniejszej części nie zastąpi to osobistej wizyty w muzeum, w Krakowie funkcjonuje ich bardzo dużo.

Muzeum w Krakowie - które wybrać?

Muzeum Bursztynu w Krakowie

Niektórych może dziwić fakt lokalizacji Muzeum Bursztynu, nie każdy wie, iż Kraków jest drugą – zaraz po Gdańsku – Światową Stolicą tego charakterystycznego kamienia. Na mapie miasta znajduje się dość dużo miejsc kojarzących się z bursztynem, lecz zdecydowanie najbardziej ciekawym jest właśnie muzeum. Znajduje się tam mnóstwo eksponatów, które dostarczają cennej wiedzy na temat powstawania, obróbki, najczęściej występujących kolorów kamienia. Wystawa ma na celu uświadamianie piękna bursztynu oraz tego, dlaczego jest on tak wyjątkowy. W Muzeum Bursztynu odbywają się stałe i czasowe wystawy, podczas których prezentuje się sztukę dawną i współczesną. To również doskonałe miejsce dla dzieci i młodzieży, co udowadnia się poprzez ofertę w postaci programu dopasowanego do młodej części społeczeństwa. Muzeum Bursztynu zostało ponadto dostosowane dla osób niewidomych i słabowidzących, jest tak od 2019 roku. Przy obiekcie funkcjonuje galeria, w której każdy zwiedzający może zapoznać się z wyglądem współczesnych wyrobów artystycznych, poza tym istnieje możliwość zakupu biżuterii oraz innych przedmiotów z bursztynem w roli głównej. Do dyspozycji pozostaje czytelnia, zgromadzone publikacje pozwolą na jeszcze bliższe zapoznanie się z tematyką bursztynu. W sezonie letnim z lekturą można zapoznać się w kawiarnianym ogródku zlokalizowanych w pobliżu.

Dom Jana Matejki

Na stronie https://krakowculture.pl/dziedziny/muzea/ można zapoznać się artykułem zachęcającym do odwiedzania muzeów. Będąc w Krakowie warto odwiedzić Dom Jana Matejki – malarza, który jest jednym z najwybitniejszych polskich artystów. Przyszedł na świat w starej, krakowskiej kamienicy, którą przebudowywano wielokrotnie na przełomie XVIII i XIX wieku. W domu rodzinnym mieszkał na co dzień, tworzył i zmarł – spędził tam całe swoje życie. Pomysłodawcą stworzenia muzeum jest Towarzystwo Jana Matejki, które obrało za cel uczczenie jego pamięci. Wszelkie eksponaty zdobywano drogą darowizn oraz kupując je od najbliższych członków rodziny, wszystko to było możliwe wspólnymi siłami zaangażowanych osób. W 1904 roku wspomniane Towarzystwo przekazało muzeum biograficzne zarządowi Muzeum Narodowego w Krakowie, obecnie liczy ono blisko 6000 eksponatów. Wśród nich znajdują się między innymi przedmioty codziennego użytku artysty i pamiątki, które miały dla niego istotne znaczenie. Zgromadzono ponadto pamiątki po żonie Matejki i innych najbliższych członków rodziny. Każdy zwiedzający może ponadto zapoznać się z listami, dokumentami, pracami oraz zdjęciami rodzinnymi malarza. Decydując się na zwiedzenie Domu Jana Matejki należy mieć na uwadze, że jest to niepowtarzalna metoda na popularyzowanie mało znanych aspektów życia artysty i jego wyjątkowej twórczości.