4 największe atrakcje w Krakowie

Chociaż większość turystów przyjeżdża do Krakowa od maja do października, wspaniałe atrakcje czekają na nich cały rok. Oferuje bogaty program kulturalny. Co roku wypełniony jest spektaklami teatralnymi, koncertami, kinem, literaturą i sztuką. Stolica Małopolski organizuje też noce muzeów, kino pod gołym niebem, spotkania poetyckie, pokazy taneczne i wieczory jazzowe. Na pewno nie będziesz się tu nudzić.

Jarmark Bożonarodzeniowy

Przyjedź do Krakowa w okolicach Bożego Narodzenia, a oczaruje Cię wyjątkowa, świąteczna atmosfera. Co roku na Rynku Głównym odbywa się jarmark bożonarodzeniowy. Trwa od końca listopada do końca grudnia lub na początku stycznia. Wypełniony jest świąteczną muzyką i występami i wspaniale ozdobiony lampkami. 

Na tradycyjnych, drewnianych kramach możesz znaleźć różne ozdoby, pamiątki, pyszne jedzenie i rozgrzewające napoje. Rynek Główny wygląda wtedy bajkowo. 

W pierwszy czwartek grudnia odbywa się konkurs szopek krakowskich wykonanych przez mieszkańców. Są tak wspaniałe, że ta tradycja została wpisana w 2018 roku na Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Jeśli przyjedziesz do Krakowa w grudniu lub styczniu, możesz zobaczyć szopki w całym mieście, w tym w parkach, placach i centrach handlowych.

4 największe atrakcje w Krakowie

Krakowski Festiwal Muzyki Filmowej

Jeśli lubisz filmowe ścieżki dźwiękowe, ten festiwal z pewnością Cię zachwyci. Odbywa się w maju i trwa tydzień. Oferuje serię wyjątkowych występów muzycznych na żywo. Masz doskonałą okazję posłuchać wspaniałych utworów skomponowanych do kultowych filmów. Grane są przez znakomitych muzyków i orkiestry

Możesz też zobaczyć najsłynniejsze sceny z różnych filmów. Ten rewelacyjny, kreatywny i odważny festiwal prezentuje ciekawe interpretacje rozmaitych ścieżek dźwiękowych. Elementy wizualne wzbogacają całe wydarzenie. Wyjątkowe imprezy w Krakowie możesz znaleźć na stronie internetowej.

Summer Jazz Festival

Jeśli kochasz jazz, koniecznie wybierz się na ten festiwal. W czerwcu, lipcu i sierpniu w Krakowie robi się naprawdę gorąco. I to nie tylko z powodu fali upałów, ale również Letniego Festiwalu Jazzowego. Warto wspomnieć, że organizowany jest od 22 lat. Obecnie jest największym wydarzeniem jazzowym w Polsce. 

W Piwnicy pod Baranami- kultowej kawiarni jazzowej, która dała początek festiwalowi, odbywają się setki koncertów jazzowych. Ten gatunek muzyki możesz również posłuchać w salach koncertowych, filharmonii, operze i radio. Summer Jazz Festival stał się jednym z najważniejszych wydarzeń tego typu w Europie. Możesz tutaj posłuchać muzyków z całego świata. 

4 największe atrakcje w Krakowie

Sacrum Profanum

Międzynarodowy Festiwal odbywa się corocznie od 2003 roku. Odgrywa ważną rolę na muzycznej mapie Polski i Europy. Gości muzyków z całego świata, specjalizujących się w nowoczesnej muzyce klasycznej i alternatywnej. Wydarzenie jest niezwykle wszechstronne. Festiwal opiera się na wolności wypowiedzi, niezależności i muzycznej improwizacji. Od 2016 roku nie ogranicza się wyłącznie do muzyki, ale obejmuje również warsztaty, dyskusje, wystawy i instalacji sztuki audiowizualnej. Jeśli lubisz spotykać się z kreatywnymi ludźmi i słuchać oryginalnej muzyki, nie może Cię tu zabraknąć.