Wiosna i lato sprzyjają wycieczkom rowerowym, dlatego to doskonały czas na zakup idealnego dla siebie jednośladu. Jak się okazuje, nawet osobisty zakup w sklepie musi być odpowiednio przemyślany pod względem choćby wielkości ramy. Kupowanie na szybko może doprowadzić do tego, że pojazd nie będzie dopasowany do wzrostu danej osoby.
Rozmiar ramy proporcjonalny do wzrostu
Rozmiar ramy określa się w calach, czasami centymetrach lub rozmiarach od S do XL. W sklepach internetowych wszystkie najważniejsze parametry i rozmiary wskazane są w szczegółowych opisach. W sklepach działających stacjonarnie natomiast pomocą służą sprzedawcy, ewentualnie kupujący może samodzielnie sprawdzić wszystko, co ma dla niego największe znaczenie. Rozmiar ramy powinien być uzależniony od wzrostu, jeżeli nie jest się do końca pewnym, konieczne jest fizyczne przymierzenie roweru do swojej osoby. Takie rozwiązanie dedykuje się głównie tym użytkownikom, którzy mają nieproporcjonalną budowę ciała.
Porównanie rzeczywistych rozmiarów z tabelami
Na stronach internetowych można zapoznać się z tabelkami, w których umieszczane są wymiary poszczególnych rodzajów jednośladów. Obok umieszcza się wzrost, dla jakiego polecany jest rower. Nie wyklucza to jednak konieczności sprawdzenia, czy ma to pokrycie w rzeczywistości. Wartości mogą się różnić między sobą. Na przykład w kontekście rodzaju roweru: trekkingowego, szosowego lub MTB. Montowane w nich ramy niemal zawsze różnię się od siebie, choćby pod względem geometrii, czy metodą uzyskanego pomiaru. Warto ponadto zwrócić uwagę, iż każdy producent stosuje inną rozmiarówkę, niektórzy na przykład zwiększa się ona co dwa cale, u innych co jeden. Jak widać pierwsze wrażenie i pośpiech przy wyborze roweru nie sprawdzą się w żadnym wypadku. Nawet najpiękniejszy design jednośladu nie nadrobi komfortu jazdy, kiedy jest nieprawidłowo dobrany do wzrostu. Łatwo wówczas zniechęcić się do jazdy i treningów. Tylko przemyślany zakup idzie w parze z pełnym zadowoleniem i użytkowaniem produktu.