Wyjazd za granicę na kilka lub kilkanaście dni wiąże się z koniecznością wydawanie tam określonej sumy pieniędzy. Powstaje teraz pytanie, czy lepsze będzie płacenie kartą, czy może jednak gotówką. Każde z tych rozwiązań ma swoje wady oraz zalety. Należy brać pod uwagę poniższe czynniki.
Bezpieczeństwo
Podróżowanie po nieznanym państwie z portfelem wypchanym pieniędzmi nigdy nie jest dobrym rozwiązaniem. Narażamy się wtedy na nieprzyjemności. Jeżeli jest to cywilizowany kraj, to możemy czuć choć trochę komfortu. W przypadku krajów odległych, gdzie turystyka nie jest tak dobrze rozwinięta, należy mieć się na baczności. Najlepszym rozwiązaniem będzie trzymanie ze sobą tylko minimalnej ilości pieniędzy, która będzie nam w tym momencie potrzebna. W ten sposób narażamy się tylko na stratę niewielkiej ilości gotówki. Podobnie należy robić z kartą. Zawsze najlepiej mieć na karcie tylko wystarczającą ilość pieniędzy.
Koszt wymiany waluty
Przed samym wyjazdem należy przeanalizować sytuację panującą na rynku walut. Należy zdecydować, czy bardziej opłaca nam się wymiana w kantorze w Polsce, czy za granicą. W przypadku bardzo popularnych walut (euro, dolar, funt) raczej nie będziemy widzieli większej różnicy. Problem pojawia się przy bardziej egzotycznych walutach. Ceny za wymianę takiej waluty są zazwyczaj bardzo wysokie. Należy zatem porównać koszty u nas, jak i w kraju docelowym. Być może tam będzie taniej wymienić nasze pieniądze. W przypadku dużej sumy pieniędzy możemy na tej operacji zaoszczędzić nawet kilkaset złotych. Jest to zatem gra zdecydowanie warta świeczki.
Bardzo popularnym rozwiązaniem, z którego korzystają turyści udający się do krajów egzotycznych, jest wymiana złotówek na dolary w Polsce, a później wymiana dolarów na walutę egzotyczną w kraju docelowym. Dolar jest jedną z najpopularniejszych walut na świecie, przez co koszty wymiany na inną walutę mogą być niższe. Może się to bardziej opłacać niż bezpośrednia zamiana złotówek na walutę docelową ze względu na duży spread walutowy.